logo

September 29- October 3, 2021

Winners April-May, 2021

NARRATIVE FEATURE

Winner

KUMOJA FILM by TITI JEJE

SHORT FILM

Winner

Say No For A Kiss by Mazahir Rahim

Finalist

Roses are Blind by Gui Agustini

I’m So Tired by Janice Maiorana Browne

The Devil Inside Me “Cheater” by Joshua T Berglan, Jessica Linn

I Love You, Maria by Maria Sofia Palmieri, Karen Klami, Ken Holmes

Why…? by Neil A. Ortiz

Smoking Kills by Steven LUCHEL

LIMBO by Hsin Yu Chang

Allies by Angela Doval

SEX, DRUGS AND MURDER IN THE FIRST DEGREE by Anthony Bates

The Man At the Bottom Of the Garden by Paul Blinkhorn

Ideologies & The Promise by Alexandro Pacheco

Supernatural Agency of Investigations Episode 1: Apollo by Joshua Ortiz

Don’t Be Afraid by Daniel Beals

Apparition in Orvieto by Michael Fantauzzi

Wash Hands, Save Lives? by Stephen A. Schrum

You’re Not Alone by Kaia Hathaway

Wanted by Jason J. Cross

Got To Eat by Jason J. Cross

Pinnacle by Tom Frauches, Vinicius Scalzilli, Matheus Seabra, Vinicius Romadel, Filipe Leon

Invisible by Juan Lume

LGBTQ+ NARRATIVE

Winner

Close to Home by Ace Steele

DOCUMENTARY FILMS

Winner

The Silent Messenger of Alameda California by Matteo De Luca

Finalist

SanDance! A Journey to the Heart of San Culture by Richard Wicksteed

As Organism by Moe Taylor, Kathryn E F Taylor

The Round Triangle by Ricard Mamblona

“Four Motherless Children” by Ralph Isenberg

The Follow Up by Kenny Mclemore

Fascination: Helena’s Story by Karen Goldfarb

Voyeur to the Paranormal by Maiya Kenick

Ice hockey Orphans by James Anthony McElligott

Making A Picture by Steve Osemwenkhae

FIRST TIME FILMMAKER

Winner

Touch the Beast by Andy Wood (Filmmaker)

Finalist

Making A Picture by Steve Osemwenkhae

SHORT SCRIPT

Winner

The Stress Hat by Dr Rubina Mian, Omar Mian

Finalist

Road to Zion by Thomas Burke

Bluino In The Galaxy by Stephen Richards

FEATURE SCRIPT

Winner

Girl On Fire by Kimberly Fisher

Finalist

Blind-Sighted by David J Keogh

Tiger Lukas by Marcus Looney

Regrets by Jennifer Phagan

Face Painters by Giovanni Sanseviero

Bluino In The Galaxy by Stephen Richards

A Shared Man by Heidi Walter

SUPPOSED TO BE by Dr. Beth-Anne Blue

Spiders and Flies by Casey Mensing

MUSIC VIDEO

Winner

Let It Go by Dianna Bellerose

SCIENCE FICTION

Winner

The Last One by Neil A. Ortiz

ANIMATED FILM

Winner

Hipposterous by John Hill

Finalist

The Ocean Cleanup System 001/B – A Fanart Full CG Animated RnD Project by Oliver Kentner – Olika3D

EXPERIMENTAL FILMS

Winner

LOST PARADISE by Lamara Sogomonian

Winner

LOST PARADISE by Lamara Sogomonian

DIRECTOR

Winner

Juan Lume for Invisible

Finalist

Kaia Hathaway for You’re Not Alone

Anthony Bates for SEX, DRUGS AND MURDER IN THE FIRST DEGREE

PRODUCER

Winner

Invisible by ignacio verdugo

Finalist

Voyeur to the Paranormal by Maiya Kenick

ACTOR

Winner

Italo Spotorno (Invisible)

Finalist

Touch the Beast

christian Greenway (Crazy Or Woke?)

Anthony Bates (SEX, DRUGS AND MURDER IN THE FIRST DEGREE)

Andriu Freitas (Pinnacle)

Curtis Mcneil (Courageous)

ACTRESS

Winner

You’re Not Alone (Ella Massaglia)

Finalist

Ideologies & The Promise

SUPPORTING ACTRESS

Winner

Roses are Blind (Nicole Medoro)

CINEMATOGRAPHER

Winner

Ideologies & The Promise (Erika Houle)

TRAILER/TEASER

Winner

ice Hockey Orphans — trailer by James Anthony McElligott

Finalist

Shavings by Jorge Harrington

HORROR FILMS

Winner

The Stay by Frazer Lee

Finalist

The Monster by Dan SinclairPERFECT TEN by Felicia Mead

Queen of the Dead by Justin Head

Inheritance by Michael Kenneth Fahr

COMEDY

Winner

LIVING THE DREAM by Yuri Maslak, Olga Tugaeva

Finalist

The Fiendish Machinations of Lex Luthor by Sam Locke