logo

December 26 - December 30, 2022

Best Actor

Winner

Ryan D’sa for The Talk

Best Actress

Winner

Sisse Marie for Wonderland Recoil

Nominee

Claudia Garza for VIOLETA DE COBALTO

Best Animated Film

Winner

Grydscaen: scout eve (Episode 3) by Natsuya Uesugi DuBois

Nominee

HOOD: A Star Wars Story by Damon Wellner

Danger Blob by Matt Bissett-Johnson

Best Comedy

Winner

VIOLETA DE COBALTO by Ricardo Serena

Best Director

Outstanding Achievement

Augustin Sénégou for PEOPLE ARE ALWAYS HAPPY

Winner

Deniz Somuncuoglu for Blue Hour

Nominee

Karim Khorsheed for The 13th Note

Best Documentary Film

Outstanding Achievement

I Still Think He’ll Be Alright by Jeffrey Scott Richards

Winner

Back for the Future by Gia Diasamidze

Nominee

LET ME by Aram Manukyan

Monk Arsenije by Svetlana Cemin

The 13th Note by Karim Khorsheed

Rebetiko Underground by Apostolos Polymeris, Georgios Polymeris

Street City by Maristela Avila

Best Drama

Winner

Prof. by Logan Mitev

Nominee

El Ultímo Adiós by Federica Alice Carlino

Only Devils Die On Wednesdays (2021) by Rob Bowen

PEOPLE ARE ALWAYS HAPPY by Augustin Sénégou

Best Experimental Film

Winner

The Mad Poet’s Cafe Pilot episode by Julia Warren

Nominee

DOM . by Francesco Galli

Best Feature Script

Winner

Road Trippy by Joe Heath

Nominee

Stroking Midnight by Michele Drake Haddad

Legal Passion by JK Jones

STAND YOUR GROUND by FRANK P MANCUSO

Best First Time Filmmaker

Winner

Natsuya Uesugi DuBois for Grydscaen: scout eve (Episode 3) 

Nominee

Aaron Irons for CHEST

Wayne Nelson for Loneliness

Best Horror Film

Winner

No More by Fabricio Estevam Mira

Nominee

The Whistle by Zach Price

CHEST by Aaron Irons

“Gumdrop”, a short horror by JZ Murdock

Best Instrumental Music

Winner

BREAKING by Alex Linares, Flora Cheng

Best Music Video

Winner

Rescue Me by P.J. Bracco

Nominee

Home by P.J. Bracco

Argent Glass by Katsuyuki Nakanishi

She’s An Instagram Model by Keith Orlando Harris

 

Best Narrative Feature

Winner

The greedy by Jacob Martin Eugen Munkhammar

Nominee

In the Flow of Harmony / Harmony of a Feather by Robert Erniso

Ash and Bone by Harley Wallen

Best Original Music

Winner

The 13th Note by Karim Khorsheed

Best Podcast

Winner

Complicit, A True Mystery Podcast by Hilary Wadsworth, Caitlin Boddy

Best Producer

Winner

Yogi Devgan for PERCEIVE

Nominee

Jeff Spike Wong for The 13th Note

Best Science Fiction

Winner

The Iron Rose by Joshua Steven Martinez

Nominee

Your24…  by Lovie Johnson

Best Short Film

Outstanding Achievement

Black Constellation by Jaime Urquiza

Winner

Hope in the Water by Jake Weinberger, Nicolas Quintairos

Nominee

We’ll see by Pavle DragaÅ¡

Child Warfare by Joseph G. Bucci

For Pete’s Sake by Gerald B. Fillmore

The Best Time by Shaunic Stanford

Writer On The Storm by Zack Wilcox, Tony Susi

42 Ideals of Maat by Heather Regal Salmon, Donny Regal

The 13th Note by Karim Khorsheed

Buttery Cowboy by Julien Znaty, Nicolas Neny

Best Short Script

Winner

Food, USA by Jesse Mattson, Sam Mattson

Nominee

Night Shift by Peter Salisbury

Wine, Whiskey and Lullabies by Emerald Hardy

Best Supporting Actor

Winner

Saba Askari for Blue Hour

Best Thriller

Winner

The Sacrifice by Shaun Gonzalvo 

Nominee

VIRAL by Dominique Postell

Best Women's Film

Winner

Escape by Monika Abate