logo

December 26 - December 30, 2022

Best Action

Winners

The Siege 2 by Mark Lakatos

Best Actress

Outstanding Achievement

Shannon Davidson for Ã’ran na h-Eala

Winners

Danielle Evon Ploeger for The Roommate

Nominee

Lily Kennedy for Parallel

Best Animated Film

Outstanding Achievement

Andryusha’s diary by Zhanna Bekmambetova

Winners

Favaloro by Edgar R. Ruiz Lozano

Nominee

Turn of Fate by Melissa Stanton

Vaky and Visy _ new Dimension by Majid Farhangdoost

Best Child Actor

Winners

BUDDY by Yogi Devgan

Best Cinematographer

Winner

Thomas Dobbie for Ã’ran na h-Eala

Nominee

Marianne Williams for Life Drawing

Best Comedy

Winner

Dashboard Dogs by Toco

Nominee

Raveena’s Revenge by Joe Boi

You like organic? by Gary Teperman

Love and Lust According to Meisner by Jonas Grimas

Best Dance

Winner

A Feast That Never Comes by Maria Juranic

Nominee

Tales from Dapple Creek by Kista Tucker

Best Director

Winner

Gregory Earls for Life Drawing

Nominee

Mark Lakatos for The Siege 2

Curtis Pollock for The Roommate

Best Documentary Film

Winner

Reckoning with The Primal Wound by Rebecca Autumn Sansom

Best Drama

Winner

The Resilient Larsons by Kalyan Mantri

Nominee

Fraternity by Alexander Pfander

Best Editor

Winner

Garry Maddison for  Ã’ran na h-Eala

Nominee

Susan Touch for Nostalgia

Best Experimental Film

Winner

EASY TIGER by Karel Tuytschaever

 

Nominee

LIGHT AT THE END OF THE TUNNEL by Shreyasee Konar

Tales from Dapple Creek by Kista Tucker

Best Feature Script

Winner

G.I.A. by Joe Boi

Nominee

The Best Revenge by Lexee Love

Anamnesis by Michelle Desiree’ Lewis

Requiem for Angels by Deborah Henry

Best First Time Filmmaker

Winner

SNAP by Vinay George

Nominee

A Woman’s Voice by Robert Bruce Ing

Chrysalis by Étienne Plasse

The Woods by Devin Caldarone

Best Horror Film

Winner

SEDALIA by Brandon L. Pennick

Nominee

Within Oneself by Felicia A Mead

White Eyes by Jeffrey Brown

Faithful Witness: In the Middle by NaKeyah Dae

Best LGBTQ+ Narrative

Winner

A Lasting First Impression by Christoipher James Gaunt

Nominee

V’inci by Malga Kubiak

Best Midnight Film

Winner

Max: Shadow of apocalypse by Mr. Bouhaïk

Nominee

Lethalogica by Tony Reames

Under a Bad Moon by Stephen Franklin Blanton

Best Music Video

Outstanding Achievement

Dimitri & The Scarecrow – Saving The World (Official Music Video) by Dimitri D. Kwenda

Winner

Black Lives Matter in West Papua by Peter Renzullo & Paul Cozens

Nominee

A Feast That Never Comes [10m] by Maria Juranic

Dimitri & The Scarecrow – Chants of Awakening (Official Music Video) by Jolein Kirpenstein & Dimitri D. Kwenda

Standing People by Sandra Sutter

RADIOMAGIA by Daniele Faraotti

Best Narrative Feature

Outstanding Achievement

SUGAR by Jermaine Quick

Winner

The Siege 2 by Mark Lakatos

Nominee

TRUTH OR DARE (I & II) by Erik Jayce Landberg

Silence of Scent by Hasan Qureshi

 

Best Original Music

Winner

A Woman’s Voice by Robert Bruce Ing

Nominee

Ã’ran na h-Eala by Steve Exeter

Knots by Dimitri Kwenda

Best Pilot Script (Web series / TV / Stand up Comedy)

Winner

Who Prays for the Devil? by Michael John Dunker

Nominee

Tramps Like Us by Tramps Like Us

Best Podcast

Winner

My Amazing Woman by James C Taylor

Nominee

Another Racial Reckoning in America-STOP AAPI HATE by Lanita Duke

Best Producer

Winner

Gaultier BARRA for I love them, I love them all.

Best Romance

Winner

Apples, Oranges, Lemons & Limes by Pat Mitchell

Best Short Documentary

Winner

Tierra del Fuego by Oleksandr Lozytskyi

Nominee

Cafundó: The quilombo is not in the past by Daiane Pettine

Best Short Film

Outstanding Achievement

Chrysalis Interrupted by Fanny Ara

Winner

Splendid by Roberto Leite

Nominee

Ã’ran na h-Eala by Steve Exeter

Bas Paanch minute ( Just 5 Minutes more..) by Sahil Tanveer

The Lazarus Path by Philip Codd

A Woman’s Voice by Robert Bruce Ing

Birthday Bash by Shireen Crutchfield

RESTART by Zev Howley

Best Student Film

Winner

Kumaru by Bruno Maravilha

Nominee

Noise by Victoria G.

Best Thriller

Winner

My name is Josy by Mayk Azzato

Best Web Series

Winner

Kaliderson melody – The one who knew [eng sub] by COMBAZ Laurent

Nominee

A Class Act by Bec Fordyce

Best Women's Film

Winner

A Woman’s Voice by Robert Bruce Ing