logo

May 25 - May 30, 2022

BEST NARRATIVE FEATURE

Winner

A Cambodian Winter  by forest wise

BEST SHORT FILM

Winner 

Message by Francisco Gacuya

Finalist:

Song of the Same Night by Kary H Sarrey by  Jason J Sarrey,

Written in Heaven by Nicolas Xuan Vinter

Dreadful by Amrik Pabla

The Washerwoman by Obi Ejikeme

Rebels Against Hunger by Reed Smith

Old Friends and Other Days by Cameron Menzies

GOODBYE COVID-19 FOREVER by Brian Luna

Watercolours In Rain by Michael Q. Adams

Last First by Kate Strafford

With Friends like These by Kevin D. Mejia

BEST PILOT SCRIPT (WEB SERIES / TV / STAND UP COMEDY)

Winner: 

I F@$%ING QUIT written by Ronissha Marksman

Finalist:

End Of Days written by Danny Alex

Loving the Millennials Written by Virginia Ann Dale

BEST DOCUMENTARY FILMS

Winner: 

I Think He’ll Be Alright by Jeffrey Scott Richards

Finalist:

Love Separated in Life…Love Reunited in Honor by Jackie Wright

Korean GENOCIDE by Seung-il Chon

A POUND AND A HALF by Brian S Carpenter

BEST FIRST TIME FILMMAKER

Winner: 

John Patrick Lowrie for Night, Mother

Finalist:

Brian Luna for GOODBYE COVID-19 FOREVER

BEST FEATURE SCRIPT

Winner: 

Stand Tall! Written by Vincent J. Paterno

Finalist:

END OF DAYS Written by Danny Alex

Skateboarding Aliens? Written by Dave Bresnahan

Love Unknown Written by Alex Stathis

BEST SCIENCE FICTION

Winner: 

Transhuman 7 by Michael Jay Tucker

Finalist:

End of Days Written by Danny Alex

BEST ANIMATED FILM

Winner: 

Souvenirs by Yuya Ishihata

BEST EXPERIMENTAL FILMS

Winner: 

Revisiting T. S. Eliot’s The Waste Land by Steve Dixon

Finalist:

“The Secret of Living is Giving” by Nicolas Xuan Vinter

Desolate Moon by Kim hye jin

Night, Mother by Ellen McLain

Sidings of the Afternoon by Gina Hara

BEST PRODUCER

Winner: 

Johan Von Ende for GOODBYE COVID-19 FOREVER

BEST DIRECTOR

Winner: 

Sullivan Mcguffin for Pastiche

Finalist:

Brian Luna for GOODBYE COVID-19 FOREVER

 

BEST ACTOR

Winner: 

Brian Luna for GOODBYE COVID-19 FOREVER

BEST ACTRESS

Winner: 

Ellen McLain for Night, Mother

BEST SUPPORTING ACTRESS

Winner: 

Jeanne Delavenay for Unraveling Life

BEST SHORT SCRIPT

Winner: 

The Farm Written by Christian Nielsen

Finalist:

GOODBYE COVID-19 FOREVER written by Brian Luna

BEST HORROR FILMS

Winner: 

Reverse the Punishment by Christopher J. Moriarity

Finalist:

The Washerwoman by Obi Ejikeme

Pastiche by shivaan makker

BEST STAGE PLAY

Winner: 

Gunfight at the Not-So-OK Saloon (Stage Version) by Brooke deRosa